Blog kategorie
Blog wpisy
Jak myć i konserwować pistolet lakierniczy?

Prawidłowe mycie i konserwacja pistoletu lakierniczego to nie mniej ważna czynność aniżeli sama znajomość jego obsługi. Niektóre z instrukcji traktują temat ogólnikowo: „umyć pistolet rozpuszczalnikiem”, wybór miejsc i dokładności pozostawiając do decyzji użytkownika. Inne zalecają demontaż od kilku do kilkunastu części, ich oddzielne mycie i kontrolę…po każdym lakierowaniu...

Jaki pistolet lakierniczy wybrać?

Jak wybrać odpowiedni pistolet lakierniczy? Oferta aktualnie dostępnego na naszym rynku sprzętu lakierniczego jest ogromna. Pistolety lakiernicze są oksydowane w przyciągających oko kolorach, foldery gwarantują wspaniałe efekty malowania. Rozmiary dysz, kubki, przyłącza niemal jednakowe. Wydawałoby się, że na dobrą sprawę można wybrać dowolny, gdyż wszystkie są jednakowo dobre...

Newsletter
Zapisze się do newslettera
Submit
Jak myć i konserwować pistolet lakierniczy? 1
Jak myć i konserwować pistolet lakierniczy?

Prawidłowe mycie i konserwacja pistoletu lakierniczego to nie mniej ważna czynność aniżeli sama znajomość jego obsługi. Niektóre z instrukcji traktują temat ogólnikowo: „umyć pistolet rozpuszczalnikiem”, wybór miejsc i dokładności pozostawiając do decyzji użytkownika. Inne zalecają demontaż od kilku do kilkunastu części, ich oddzielne mycie i kontrolę…po każdym lakierowaniu. Zdrowy rozsądek podpowiada, iż należy myć te części, które mają bezpośredni kontakt z lakierem: kubek, komora lakieru, iglica oraz części znajdującej się w komorze. Dysza materiałowa ma kontakt z lakierem tylko i wyłącznie od wewnątrz i stanowi jedyny wylot z komory materiału. Przepłukując komorę materiałową przez dyszę, praktycznie ją myjemy.

Pistolet ma kontakt z lakierem od zewnątrz. Osiada na nim odkurz powstający przy lakierowaniu – to też warto obmyć. Ważne są również cechy adhezyjne stosowanego materiału. Jeśli łatwo i szybko przylega, będziemy zmuszeni za każdym razem odkręcić dyszę materiałową i dodatkowo umyć komorę. Jeśli łatwo się spłukuje, możemy przez kilka/kilkanaście procesów uniknąć odkręcania dyszy.

Dysza powietrza, dysza materiału i iglica tworzą zestaw. Jest to serce pistoletu lakierniczego. Każdy z tych elementów jest bardzo precyzyjnie wykonany i dopasowany do pozostałych. Nawet nieznaczne odkształcenie krawędzi otworów czy powierzchni dysz lub czubka iglicy może i najczęściej skutkuje nieodwracalnym uszkodzeniem, wadliwą pracą i koniecznością wymiany całego zestawu. Stąd zalecana jest najwyższa ostrożność przy myciu, jak również przy do- i odkręcaniu tych elementów.

Jednym z najmniej celowych i często praktykowanych sposobów mycia jest zdejmowanie dyszy powietrza i odmaczanie jej poprzez wrzucenie do kubka z rozpuszczalnikiem. Dysza powietrza najczęściej wykonana jest z mosiądzu i niklowana na zewnątrz. Mosiądz utlenia się powierzchniowo w stałym kontakcie z rozpuszczalnikiem (charakterystyczny czarny osad). Osad ten w dalszej części jest usuwany przez przepływające powietrze i następuje zaoblenie i rozkalibrowanie części otworów. Nastąpiłoby ono naturalnie kilkukrotnie wolniej, gdyby nie „odmaczanie”. Dysza powietrza osłania przy okazji wylot dyszy farby, a jej brak naraża ją na bezpośrednie uszkodzenia. Nawet niewielkie stuknięcie wylotem dyszy materiału będzie skutkowało zniekształceniem wylotu i koniecznością wymiany zazwyczaj dość kosztownego zestawu.

Do ręcznego mycia pistoletu poleca się przez różnych producentów narzędzia: szczoteczki, pędzle, szmatki, sztywne szczotki szczecinowe, wykałaczki, drut, dedykowane igły i wyciory. Zabrania się używania metalowych szczotek, pilników, obcęgów, przedmiotów ostrych i szorstkich, myjek ultradźwiękowych. Oczywiście zalecane są automatyczne myjnie lakiernicze.

Narzędzia dedykowane do ręcznego mycia pistoletów lakierniczych

Rys.1. Narzędzia dedykowane do ręcznego mycia pistoletów lakierniczych

Na zdjęciu widoczne są odpowiednio:

  1. Igły do czyszczenia dyszy SATA 9894
  2. Wycior do czyszczenia pistoletu SATA 6007
  3. Wycior dwustronny SATA 9209
  4. Zestaw narzędzi do czyszczenia pistoletu SATA care set 162628

Sprawdź wszystkie akcesoria do pistoletów lakierniczych - igły, smary, szczotki 

Większość instrukcji zgodnie zabrania zanurzania całego pistoletu w środku myjącym. Uzasadnione jest to wypłukiwaniem środka smarnego i obniżeniem wartości uszczelnień. Wiodący producenci pistoletów lakierniczych od kilkunastu lat wykonują krytyczne uszczelnienia z teflonu, któremu nie groźny rozpuszczalnik w dowolnych ilościach. Istota zalecenia jest nieco inna- wraz z rozpuszczalnikiem dostają się do kanałów powietrza resztki farby. Osad działa jak bardzo drobne ścierniwo i z czasem niszczy uszczelnienia. Szczegółowe zalecenia konserwacyjne czy naprawcze odnoszą się do konkretnego modelu konkretnego producenta i tych uogólniać wręcz nie wypada.
Praktycznie, z ww. względów żaden producent nie zaleca całkowitej rozbiórki pistoletu. Czynność taka powinna być dokonywana jedynie w ostateczności i najlepiej przez wyspecjalizowany serwis. Podsumowanie jest o tyleż zaskakujące co proste: aby zapewnić sobie długą i niezawodną pracę pistoletu lakierniczego, należy – bez względu na posiadane doświadczenie – dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i stosować się do jej zaleceń.

Jak prawidłowo umyć i zakonserwować pistolet lakierniczy? Obejrzyj instrukcję poniżej lub zobacz film.

 

Demontaż dysz.

Rys. 2. Demontaż dysz

Demontując dysze, w pierwszej kolejności wyjmujemy iglicę (1). Następnie odkręcamy głowicę powietrzną (2). Pod koniec za pomocą uniwersalnego klucza odkręcamy dyszę materiałową (3).

 

Mycie i suszenie pistoletu lakierniczego

Rys. 3. Mycie i suszenie

Mycie kanału materiałowego (1), następnie mycie korpusu pistoletu (2). Wysuszyć za pomocą pistoletu przedmuchowego (3). W czasie mycia ręcznego pistoletów, należy zwrócić uwagę aby używane szczoteczki lub wyciory nie zawierały części metalowych, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia pistoletu. Należy pamiętać aby płyn myjący nie dostał się do kanałów powietrznych korpusu pistoletu.

Prawidłowe mycie dysz i iglicy

Rys. 3. Prawidłowe mycie dysz i iglicy

Podczas mycia poszczególnych elementów dysz, należy uważać, aby metalowe części wyciorów nie uszkodziły dyszy. Właściwym rozwiązaniem są specjalne wyciory oraz igły, które gwarantują optymalne i bezpieczne czyszczenie dysz.

 

Montaż i konserwacja pistoletu lakierniczego

Rys. 4. Montaż i konserwacja pistoletu lakierniczego

1: Zmontować dyszę materiałową;

2: Dokręcić mocno dyszę kluczem uniwersalnym;

3: Nakręcić głowicę powietrzną;

4: Nasmarować iglicę w obrębie uszczelki;

5: Zamontować iglicę;

6: Nasmarować sprężynkę i nałożyć na iglicę;

7: Nasmarować gwint śruby regulatora przepływu materiału;

8: Zamontować śrubę regulatora przepływu materiału;

9: Nasmarować widoczną część tłoczka powietrza.

Nie wiesz jak wybrać pistolet lakierniczy? Przeczytaj nasz poprzedni wpis.

Komentarze do wpisu (1)

29 czerwca 2021

Pierwszy normalny tekst z całego burdelu opini , nie wnoszących nic o ważnych sprawach jak mycie czy zakup pistoletu . Ale dajmy sobie siana , ja potrzebuje pistolet dobry ale nie za kase 2000zł i tak dalej . Potrzebuje tak samo dobrze pomalować ale nie będę się szczypał o 100ml lakieru czy jednego czy bezbarwnego . Dajcie coś co używalibyście gdyby nie było półki cenowej wyższej niż 300 czy 800zł . Bo to co proponujecie nie jest dla normalnych ludzi .

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium